Regulamin 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego organizowanego przez Międzynarodową Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej
1. Organizacja zajęć oraz warunki przyjęcia na szkolenie
1.1 Uczestnikiem szkolenia może zostać osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów magisterskich, posiada doświadczenie kliniczne w pracy z pacjentami, lub zobliguje się w trakcie 1 roku Etapu Podstawowego do rozpoczęcia pracy klinicznej z pacjentami, rozpoczęcia stażu bądź wolontariatu.
1.2 Rekrutacja na szkolenie organizowana jest przez Międzynarodową Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej (dalej „MSPPd”), szkolenie będzie realizowane w terminach wskazanych na stronie www.msppd.pl (dalej strona internetowa MSPPd).
1.3 Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej MSPPd, warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest wypełnienie w całości formularza zgłoszeniowego oraz przesłanie skanu dyplomu ukończenia studiów magisterskich.
1.4 Po otrzymaniu zgłoszenia spełniającego wymagania, kierownictwo MSPPd ustala z kandydatem do kursu termin rozmowy kwalifikacyjnej.
1.5 Po uzyskaniu pozytywnej oceny kwalifikacji (prawidłowo uzupełniony formularz, pozytywna ocena rozmowy), kandydat otrzymuje pisemną informację o zakwalifikowaniu się do uczestnictwa w szkoleniu, dane do uregulowania wymaganej zaliczki w kwocie 2000 zł (słownie dwa tysiące złotych) oraz umowę o uczestnictwo w szkoleniu wraz z załącznikami.
1.6 Uczestnik szkolenia deklaruje przy zgłoszeniu miejsce szkolenia w ramach Etapu Podstawowego: Wrocław lub Poznań.
1.7 Etap Zaawansowany odbywa się tylko we Wrocławiu. Przyjęcie na drugi etap wymaga od uczestnika zaliczenia Etapu Podstawowego.
1.8 Realizacja Kursu uzależniona jest od minimalnej liczby uczestników 30 uczestników, wobec czego MSPPd zastrzega sobie prawo przesunięcia w czasie terminu rozpoczęcia szkolenia lub jego odwołania z powodu niewystarczającej liczby uczestników szkolenia.
1.9 MSPPd zastrzega sobie prawo ewentualnych zmian w programie Szkolenia z przyczyn od niej niezależnych, w tym z przyczyn losowych, zmiany jednak nie mogą naruszać wymogów, określonych w rozporządzeniu, lub innym akcie normatywnym regulującym wymogi stosowania psychoterapii, finansowanej ze środków publicznych.
2. Warunki ukończenia MSPPd
2.1 Warunki zaliczenia poszczególnych zajęć przedstawione będą przez prowadzących zajęcia na ich początku.
2.2 Warunkiem zaliczenia etapu podstawowego jest pozytywny wynik egzaminu z psychopatologii, zaliczenie obligatoryjnych zajęć składających się na I etap szkoły.
2.3 W ramach etapu podstawowego uczestnik nie może przekroczyć dwóch nieobecności rocznie.
2.4 Warunkiem ukończenia etapu zaawansowanego jest zaliczenie obligatoryjnych zajęć składających się na II etap szkolenia.
2.5 W ramach Etapu zaawansowanego, trwającego 2 lata dopuszcza się 2 nieobecności rocznie. Przy czym obecność na superwizjach TFP jest obligatoryjna, ewentualne nieobecności należy omówić z superwizorem prowadzącym aby ustalić formę zaliczenia/odrobienia.
2.6 Przedstawienie pisemnej pracy zaliczeniowej zawierającej opis prowadzonego przez siebie procesu terapii z wykorzystaniem teorii psychodynamicznych nauczanych podczas szkolenia w MSPPd. Opis ten powinien być zaakceptowany przez superwizora szkoleniowego MSPPd.
2.7 Wypełnienie wymogu indywidualnej psychoterapii własnej w wymiarze 100h (prowadzonej w paradygmacie psychodynamicznym, w relacji z certyfikowanym psychoterapeutą członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP), Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej (PTPPd) lub przygotowującym się do egzaminu certyfikacyjnego w PTP, PTPPd pod kierunkiem superwizora PTP, PTPPd lub certyfikowanym psychodynamicznym psychoterapeutą innych Towarzystw, zaakceptowanym przez kierownictwo MSPPd.
2.8 Superwizja pracy własnej prowadzonej podczas całego szkolenia (w szczególności superwizji TFP w której uczestnik szkolenia uczestniczy przez co najmniej dwa lata, z comiesięczną prezentacją przypadku terapii pacjenta przyjmowanego 2 x w tygodniu – nagrywanego na video m.in. 20 prezentacji na III i IV roku szkolenia).
2.9 Każdy uczestnik szkolenia ma wyznaczonego superwizora prowadzącego, z którym może omawiać wszelkie kwestie związane ze szkoleniem. Rolą opiekuna (superwizor) jest wspierania uczestnika szkolenia, przekazywanie informacji zwrotnych od prowadzących poszczególne seminaria oraz coroczna rozmowa podsumowująca jego postępy w szkoleniu.
2.10 Wobec każdego uczestnika szkolenia istnieje wymóg pełnego uczestnictwa w zajęciach pt. „Doświadczenie rozwojowe”, zajęcia te mają charakter treningów psychologicznych co wiąże się z podjęciem wysiłku celem dogłębnego poznania siebie. W tym kontekście uczestnik postępowania zobowiązany jest do zachowania dyskrecji w odniesieniu do informacji pozyskanych w trakcie treningów psychologicznych w odniesieniu do pozostałych uczestników.
2.11 Zrealizowanie stażu klinicznego w wymiarze 300 godzin z czego co najmniej 150 godzin odbytych na oddziałach ogólnopsychiatrycznych stacjonarnych lub dziennych dla dorosłych, pozostała część może być odbyta w innej placówce prowadzącej psychoterapię pod warunkiem, że jest tam zatrudniony co najmniej jeden certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
2.12 Każdy uczestnik szkolenia może zawiesić lub przerwać szkolenie organizowane przez MSPPd po uprzednim porozumieniu z MSPPd.
2.13 MSPPd może zdecydować o zawieszeniu szkolenia przez uczestnika szkolenia, w przypadku długotrwałych trudności po jego stronie w spełnianiu wymogów szkolenia oraz braku postępów w szkoleniu. Decyzja taka jest podejmowana po przedyskutowaniu tych kwestii z uczestnikiem postępowania i jest wyrazem próby znalezienia najlepszego rozwiązania.
2.14 Potwierdzeniem ukończenia szkoły jest wydawany przez MSPPd dyplom.
2.15 Wydanie dyplomu w uzasadnionych przypadkach może być odroczone warunkowo do czasu ukończenia przez uczestnika szkolenia terapii własnej u zaakceptowanego przez Szkołę psychoterapeuty.
2.16 Wypełnienie wszelkich wymagalnych zobowiązań finansowych wobec MSPPd.
3. Reklamacje
3.1. MSPPd stosuje procedurę reklamacji realizowanych usług szkoleniowym zgodnie z treścią poniżej.
3.2 Reklamacje można zgłaszać do MSPPd w formie pisemnej, listem poleconym lub mailem, na adres biuro@msppd.pl w terminie 14 dni od zaistnienia zdarzenia stanowiącego podstawę reklamacji.
3.3 Reklamacje będą rozpatrywane w terminie jednego miesiąca od daty wpływu. Reklamacje rozpatrywane będą na drodze polubownego rozwiązywania sporów na drodze mediacji.
3.4 Reklamacje dotyczące oceny merytorycznej zajęć zostaną uwzględnione wyłącznie, jeżeli średnia ocen z danej usługi szkoleniowej jest niższa niż 3.0 w skali od 1 do 5 punktów uzyskanej z wszystkich ankiet ewaluacyjnych (ocena reakcji na szkolenie).